الکساندرا گلفکو (مشاور استراتژی ITC ) که به دعوت حسین زارعان، عضو هیئت مدیره‌ی گروه شرکت های رایان نظم و رییس کارگروه صادرات نرم‌افزار به این نشست آمده بود، به اهمیت بازار فناوری اطلاعات ایران و پتانسیل آن برای همکاری و حضور در بازارهای جهانی اشاره کرد و گفت برنامه‌ریزی مشخصی برای توسعه بین المللی بازار وجود دارد.

محمدباقر اثنی‌عشری رییس سازمان نیز که در این نشست حضور یافته بود، به ویژگی‌ها و پتانسیل‌های جامعه فناوری اطلاعات ایران و به ویژه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اشاره کرد و گفت: «سازمان با ۱۷هزار عضو در سراسر کشور به عنوان خانه‌ای برای کسب و کارهای فناوری اطلاعات در تمام حوزه‌ها و زمینه‌ها به حساب می‌آید. سازمان یک برنامه راهبردی به نام بیستون دارد که اهداف توسعه‌ای را دنبال می‌کند، یکی از اهداف ما دوبرابر کردن بازار و توسعه صادرات به کشورهایی است که بازار مناسب دارند. این کار را در کشورهای همسایه شروع کرده‌ایم و با توجه به پتانسیل و توانایی‌هایی که داریم به‌ویژه در حوزه نیروی انسانی، باور داریم که مسیر توسعه کشور از این راه می گذرد و در این راه از هر کمکی استقبال می کنیم.»

الکساندرا گلفکو با تایید سخنان اثنی عشری اضافه کرد درباره برنامه بیستون اطلاعاتی دارم و ITC با شبکه‌ای که در اختیار دارد می‌تواند تسهیل کننده این مهم باشد. ما در سطوح مختلف با موسسات و سازمان‌ها و اتحادیه‌ها ارتباط داریم و کارهایی را نیز آغاز کرده‌ایم که در سال آینده ادامه پیدا خواهند کرد .صادرکننده‌ها را دیده‌ایم و باید ببینیم حضور این بازیگران در تجربه عملی صادرات چگونه خواهد بود و بازار هدف چگونه پاسخ خواهد داد.

حسین زارعان رییس این  کارگروه نیز با اشاره به سفرهای اخیر خود در اروپا و رایزنی با شرکت‌های مختلف به بازخورد بسیار مثبت سفرهای خود اشاره کرد و گفت: «من به نتایج این سفر بسیار خوشبین و بسیار هیجان‌زده هستم، ما سازمان‌های زیادی داریم که توانایی همکاری با بازار جهانی را دارند. مانند سرباز آماده هستیم که برنامه‌های کارا و متناسب را پیش بگیریم و با کمک سازمان‌هایی مثل شما آنها را برای کشورمان اجرا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم یک MOU داشته باشیم. در سفر اخیر مشاهده شد در اروپا زمینه خوبی برای فعالیت ما وجود دارد و کمبود نیروی انسانی به شدت احساس می‌شود. فکر می‌کنم این ارتباط می‌تواند به نفع دو طرف باشد.

گلفکو ضمن تحسین اشتیاق کسب و کارهای ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات گفت با مدیران ITC درباره ظرفیت‌ها و علاقمندی شرکت‌های ایرانی صحبت خواهد کرد. او ابراز امیدواری کرد با توسعه صادرات شرکت‌های ایرانی، زمینه توسعه و حضور شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی و انتقال دانش شرکت‌های اروپایی به فعالان جوان ایرانی فراهم شود.

منبع: سازمان نظام صنفی و رایانه ای تهران

درباره جواد فروتن راد