سعید امامی رئیس کمیسیون نرم افزارهای پیشرفته به همراه ۴ نفر دیگراز اعضای کمیسیون نیز مهمان این نشست بودند.

طرح بیستون و همکاری مشترک تجاری شرکت‌های آموزشی به بحث گذاشته شدند.در ادامه، موضوع تامین نیروهای متخصص نرم‌افزاری برای شرکت‌های عضو سازمان، که در گذشته در کمیسیون منابع انسانی مطرح شده بود، با مهمانان جلسه به گفتگو گذاشته شد.

حسین زارعان رییس کارگروه صادرات نرم‌افزار در باره موضوع صادرات خدمات آموزشی گفت:« توسعه صادرات محصولات و خدمات نرم‌افزار و یا ایجاد یک کوریدور بین ایران و اروپا برای دستیابی به پروژه‌های خارجی، در گرو بالابردن سطح استاندارد محصولات و خدمات است. نزدیک شدن به سطح استاندارد جهانی از راه آموزش و تربیت نیروهای ماهر ممکن است. به همین دلیل نیاز به آموزش و تربیت نیروی متخصص، جدی است. »

سعید امامی رییس کمیسیون نرم افزارهای پیشرفته بیان داشت :« می‌توان نیازهای آموزشی امروز را به ۴ دسته تقسیم کنیم، نخست ارتقا دانش منابع انسانی و مدیریت و تجارت شرکت‌های نرم افزاری از طریق آموزش، دوم ارتقا دانش مشتریان، بالا بردن درک درست از اثربخشی تکنولوژی‌هایIT و دیجیتال، سوم فرهنگ‌سازی و بالا بردن دانش عمومی جامعه با معرفی و آموزش استفاده فناوری‌های نو، تا فناوری‌های جدید در جامعه پس زده نشوند. چهارم اینکه نیاز به نیروی کار ماهر، اکنون روش تربیت نیرو ماهر در بیشتر شرکت‌ها روش مربی‌گری است که نیروهای کارآموز را توسط نیروهای ماهرتر آموزش می‌دهند که بازدهی بالایی نداشته است.

برای رفع این نیازها دو دیدگاه مطرح شده است که یا زمینه رشد شرکت‌های آموزشی موفق را فراهم کنیم، و یا کنسرسیومی شرکت‌های آموزشی را تشکیل دهیم که باهم هم‌افزایی داشته باشند. »

محمد سعیدی از شرکت فناپ بیان داشت که به علت مهاجرت نیروهای با استعداد، با کمبود مهارت‌آموزان و اساتید با کیفیت در زمینه IT مواجه هستیم که پاسخ‌گوی نیاز تخصصی‌ها شرکت‌ها نیستند.

مجید اورعی نیز اظهارکرد :«که نیاز ما تنها نیروهای با استعداد نیست و در طیف‌های مختلف نیازمند آموزش هستیم. از آنجا که ماهیت نرم‌افزار اینست که سرعت رشد دانش و تکنولوژی در این حوزه بسیار سریع‌تر از دیگر رشته‌های تخصصی است و نیروهای خودآموز معمولا به دنبال شرکت‌های داخلی نیستند نیاز آموزش به روز و هماهنگ با دانش روز دنیا، برای نیروهای متوسط و همچنین مهارت‌های نرم کاری، بسیار بالا است. »

در ادامه برای تدوین برنامه آموزشی گفتگو شد.

منبع: سازمان نظام صنفی و رایانه ای تهران

درباره جواد فروتن راد

dapibus ut id, elit. Curabitur justo porta.