حسین زارعان -22

حسین زارعان، عضو هیات مدیره گروه رایان نظم و رئیس کمیسیون صادرات نرم افزار نصر تهران در گفت و گو با سایت فدراسیون فاوا

  • 📍ما یک ناخودآگاه جمعی داریم که برخی مواقع با طرح پرسشهایی خودنمایی میکند. ناخودآگاه جمعی ما می پرسد که چرا سهم نرم افزار ما در GDP پائین است یا طرح این سوال که چرا ارزش نرم افزار در کشور ما اینقدر پائین است. یا چرا پیوند شرکتهای بالغ نرم افزاری با اکوسیستم استارتاپی برقرار نمی شود؟ یا چرا دارایی نرم افزاری به عنوان یک دارایی نامشهود قابل ارزشگذاری به راحتی نیست و چرا کماکان گاهاً، نرم افزار دارایی سرمایه ای نیست و کالای مصرفی محسوب می شود؟
  • 📍کشور سه دوره را در خصوص صادرات نرم افزار پشت سر گذاشته است. در دو دوره اول از سال های ۷۵ و ۷۶ تا اواسط دهه هشتاد و در دوره دون از اواسط دهه هشتاد تا اولایل دهه ۹۰ یعنی تا قبل از توسعه و شتاب فضای دانش بنیان و صعودِ ارگانیکِ اکوسیستم استارتاپی.
  • 📍در این دو دوره و تا اوایل دهه ۹۰، تمام تمرکز ما بر روی صادرات و فروش محصولات نرم افزاری بوده است و نه خدمات. البته که این رویکرد، معلول شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ما بوده است.
  • 📍پس از گذشت ۵ تا ۶ سال از شکل گیری فضای استارتاپی که منابع عمومی در خدمت توسعه شاخص علم و فناوری در کشور بوده است و نیز در شرایط تحریمی و افزایش نماییِ نرخ ارز، دو نکته را پی برده ایم. اولاً صادرات نرم افزار به شدت در سایه این علاقه شدید به اکوسیستم استارتاپی مغفول مانده است و ثانیاً مخزن دو دهه گذشته از صادرات محصولِ نرم افزاری تقریباً خالی است و بایستی روی صادرات خدمات تمرکز کرد.

متن کامل گفتگو:
https://bit.ly/3c67jiE

درباره جواد فروتن راد

commodo dapibus Praesent mattis adipiscing diam odio felis ut venenatis risus.